Vine Samsung la Jucu în locul Nokia?
- Written by
- Be the first to comment!
- font size decrease font size increase font size
- Published in Stiri Campia Turzii
- Read 4040 times
Compania Samsung intenționează să închidă cele două fabrici pe care le are în Slovacia și să își mute producția în România. Zvonul a apărut pe postul de televiziune slovac „Markiza", dar oficialii Samsung au refuzat să comenteze.
După ce compania finlandeză Nokia, a anunțat că va închide fabrica din comuna Jucu, județul Cluj, rivala acesteia pe piața de telefonie mobilă, Samsung, ar putea veni în România. Deși postul de televiziune „Markiza" dă ca sigură această informație, nu există date oficiale care să susțină acest lucru.
Ministrul slovac al Muncii şi Protecţiei Sociale, Jozef Mihal, se află zilele acestea într-o vizită oficială în Coreea de Sud, în cadrul căreia va purta discuţii şi despre viitorul fabricilor Samsung din Slovacia.
Samsung are 4.000 de angajaţi în cele două fabrici din Slovacia, active din 2002.